MISTROVSTVÍ REPUBLIKY ČESKÉ JEZDECKÉ FEDERACE REINING – 2010

V pátek 13. srpna jsme se vydali na dlouhou cestu do Svojetic u Prahy na Ranch El Paso, kde se konalo letošní Mistrovství ČJF v reiningu. Přes nesnáze na D1 jsme se dostali na místo ve čtyři hodiny odpoledne. Na El Pasu již panovala závodní nálada. Přijeli tu ti nejlepší reineři z celé republiky a všichni měli předpoklady zasáhnout do klání o mistrovské tituly. Rozhodčí Jaroslav Havlík, Jaroslav Doležán a Anthony Ward z Begie měli na to vše dohlédnout. Jejich úkol nebyl vůbec jednoduchý. Kvalita jízd, které jsme viděli byla velmi vysoká a rozhodovaly opravdu maličkosti.
Začínalo se v sobotu ráno v 9 h. Všichni byli připravení jen počasí tentokrát bylo proti nám. Pořádně pršelo a venkovní opracoviště se proměnilo v jezero. Zkomplikovalo to přípravu všem jezdcům. Z časových důvodů bylo opracování v aréně jen velmi krátké a lepší příprava na opracovišti nebyla dost dobře možná. To se samozřejmě podepsalo na výsledku mnoha jízd. Naštěstí odpoledne přestalo pršet a v neděli již svítilo sluníčko.
V neděli se začínalo v 8 h. Tentokrát byla nálada mnohem napjatější. Startovalo se podle výsledků z prvního kola. Od nejhorších bodových skore z předchozího dne po nejlepší. Pak se skore z obou dní sečetla a podle cekového součtu se poznal vítěz. V každé disciplíně jsme proto byli napjati až do úplného konce. Jezdci i koně dali veškerou energii a soustředěnost do svých jízd. Některým se dařilo a zajeli skvěle. Někteří překvapili a svou jízdou přivedli obecenstvo k bouřlivému potlesku. Někteří se dopustili drobných chyb. Někteří z nervozity popletli úlohu a věřte, že v druhém kole o mistrovský titul to hodně zamrzí. Bylo to hodně také o štěstí, jak to v tomto sportu bývá.
Přesto jsme zažili opravdu jeden z vrcholů letošní sezóny. Atmosféra byla vynikající. Výkony jezdců skvělé, dokázali jsme klání sledovat se zatajeným dechem od rána do večera. Opravdu se bylo na co dívat. To vše jen podtrhuje fakt, že úroveň reiningu u nás je již na velmi vysoké úrovni.

Tonda Solanský, David Zdráhal a Sylva Krčmářová se také nominovali na tohle mistrovství. Moc jsme jim drželi palečky a moc jsme je povzbuzovali a takto dopadli

Majors Sugar Rose – 2. místo – Reining Futurity – 406 bodů – Tonda Solanský
Chic Power Stroke – 11. místo – Reining Senior – 405 bodů – Sylva Krčmářová
7. místo – Reining Amateur – 415 bodů – Sylva Krčmářová
Freckle Doc Olena – 5. místo – Reining Futurity – 201,5 bodů – Tonda Solanský

A tohle jsou letošní vítězové v jednotlivých disciplínách:

Reining Futurity
JQH Elite Whis – Lukáš Jirák – 408 bodů
Majors Sugar Rose – Tonda Solanský – 406 bodů
Sayos Shininghickory – Tamara Korešová – 397 bodů

Reining Mládež
Peppy Bricht Star – Tamara Korešová – 417,5 bodů
Indis Jet Leo Fancy – Veronika Žáková – 409,5 bodů
Smart Ropewalker – Iveta Vokáčová – 391,5 bodů

Reining Senior
Mia Shiner – Pavel Orel – 430 bodů
Holi Jac Daniels – Tomáš Martínek – 428 bodů
Whizter Chic – Pavel Orel – 420,5 bodů

Reining Junior
Jacs Smart Bessy – Jan Měrka – 423,5 bodů
Na Dry Peppy Train – Jan Měrka – 423 bodů
Custom Rooster – Karel Barotek – 421,1 bodů

Reining Amateur
Moon Stone Step – Lukáš Jirák – 426,5 bodů
AP Colonel San Chico – Helena Týralová – 425 bodů
OH That Whiz – Milan Orel – 424 bodů